Čítanie
 
Home arrow Projekty arrow Bezplatné vzdelávanie? arrow Je bezplatné školské vzdelávanie naozaj bezplatné?
Je bezplatné školské vzdelávanie naozaj bezplatné? Tlačiť E-mail

Bezplatný prístup k základnému a strednému vzdelaniu je na Slovensku ústavným právom . Napriek tomu sú vo verejných školách rozšírené rôzne neformálne poplatky . Takmer všetci rodičia prispievajú v hotovosti jeden až dvakrát  ročne do rodičovských združení. Väčšina rodičov  platí za rôzne školské akcie, mimoškolské činnosti a taktiež učebnice. Vyberanie platieb učiteľmi od žiakov vytvára ďalší problém: sociálne slabšie rodiny často nemôžu zaplatiť požadované sumy a sú tak stigmatizované dvakrát – jednak vylúčením dieťaťa z účasti na aktivite, kde sa vyžaduje príspevok (napr. školský výlet) a taktiež nátlakom na dieťa, ktoré sa musí vyrovnať s verejným vyberaním príspevkov učiteľom, pri ktorom ostatní vnímajú, že rodina na to nemá peniaze.

Tejto téme sa venuje medzinárodná štúdia  Neformálne platby rodičov na vzdelávanie“ (PIPES – Parents’ Informal Payments to Education Study).  Jej cieľom  bolo poukázať na problém neviditeľných platieb v “bezplatnom “školskom vzdelávaní na Slovensku.

 

Závery štúdie

Odporúčania štúdie

 

Komentáre 

 
+3 #16 oli 2011-03-14 14:29
Neviem,koho myslíte s nízkym príjmom, ale žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia "motivuje" štát dávkami v hmotnej núdzi. Škola - obec zakupuje z týchto dávok školské potreby pre žiakov. Taký žiak Vám nedá ani na jeden pracovný zošit, škola dopláca na to prefocovaním alebo nemá žiadne. Aha, a prečo ostatní žiaci nedostávajú aspoň niečo v podobe bezplatných pomôcok! Pretože ich rodičia poctivo pracujú? Je to chrobačný systém nášho školstva a tiež sociálny systém. K zošitom pre 1. ročník - je to choré, keď základnú pomôcku k Šlabikáru si rodičia hradia! Prvák stojí rodiča naozaj dosť. Ostatné ročníky však už nezaostávajú. Ak si nezoženiete knihy, nemáte z čoho učiť. Staré už netlačia, nové ešte nie sú. Viď tretí ročník - hrôza a strach.
Quote
 
 
+3 #15 učiteľka 2011-03-14 12:41
Naša ústava garantuje,že základné školstvo je bezplatné .Musím sa zasmiať.pretože to tak vôbec nie je.Rodičia od 1.roč. si zo svojich vlastných prostriedkov musia pre svoje deti kupovať zošity /nap, 1.roč,celý balík stojí 7€/2.roč. /6€, 3.roč.6€/...... v každom ročníku treba dokúpiť najmä PZ, ktoré podľa mňa by mali byť súčasťou učebnice,vôbec by nemali byť spoplatnené.V minulosti každé dieťa dostalo v škole všetko čo na vyučovanie potrebovalo /_pastelky,farby ,výkresy,ceruzy ,štetce,modelov aciu hmotu,perá,zoši ty,kružidlá,pra vítka,modrý bal.papier,nožnice, gumu,.../
Quote
 
 
0 #14 Radovan Zajíc 2011-03-14 00:03
Čo sa týka štúdie....píše sa tam napr., že na dopravu do školy nízkoprímové skupiny nedostávajú dotáciu....pokiaľ viem, tak je to inak. Opravte ma prosím, keď sa mýlim.
Quote
 
 
+3 #13 oli 2011-03-11 09:11
Reagujem na učiteľku. Nebrať knihy od dílerov, neznamená nepodporovať ich v čítaní. Sme zapojení do rôznych čitateľských projektov. My nemôžeme nútiť rodiča zakúpiť knihu, považujem to za vnucovanie sa. Už samotné deti prídu s vetou: "Mamka povedala, aby som už žiadne knihy nenosil". Rešpektujem to, pretože keď Vás do mesiaca navštívia 3 díleri a vysvetľujú aké veľké akcie majú práve teraz na tieto knihy, to ja nemusím.Sú kníhkupectvá. Sú tam nádherné knihy. Ďalej vlastná školská knižnica, ktorá je k dispozícií, obecná knižnica. Verte, cez dílerov žiakov nenaučíme čítať. Ja sama veľmi rada čítam.
Quote
 
 
+1 #12 platiaci 2011-03-11 08:53
Reagujem na komentár od Tatiany. Myslím, že tu nikto nechce urážať učiteľov. V mnohých slovenských rodinách sa nájde bližší alebo vzdialenejší príbuzný, ktorý je učiteľ. Štúdia je zaujímavá, zatiaľ som sa s takou nestretla. Nech sú mnohé platby akokoľvek dobre myslené, isté je, že povinná školská dochádzka nie je bezplatná. A to nemyslím len na tepláky.
Quote
 
 
-2 #11 učiteľka 2011-03-10 21:03
Ku knihám od dílerov: Niektoré deti sa ku knihám a ich čítaniu dostanú práve vďaka prostredníctvom školy, ktoré do školy prinesú díleri. Ja osobne motivujem deti k tomu, aby mali knihy radi a radi ich aj čítali. Rozvíja sa čítanie s porozumením, ktoré je dôležité aj na dejepise, matematike (slovné úlohy), fyzike, atď. Tiež sa fixujú pravopisné javy pri čítaní kníh. Je totiž veľa rodičov, ktorých ponúkané knihy obťažujú, vidia sa tým iba províziu ("chodec"). A možno sú medzi nimi aj takí, ktorí vôbec deťom knihu nekúpia ani v kníhkupectve. Načo? Veď má počítač, tam nájde všetko. Ale povedzme si pravdu! Ako to potom vyzerá so samostatným uvažovaním, koncentráciou, rozvojom myslenia, tvorivosťou, pravopisom v dnešným školách?? Veď si len pozrime internetovú komunikáciu!! Žiadna čiarka, bodka, dĺžeň, mäkčeň (chodec!!), a takto potom deti píšu aj do zošitov, na tabuľu a my sa divíme, prečo nevedia ten pravopis?? Keďže nečítajú knihy, čítajú z počítača a tak to aj vyzerá! Quo vadis, HOMO??
Quote
 
 
+1 #10 Peto 2011-03-10 13:26
no, tieto skryte naklady ma velmi neprekvapuju, aj ked som si to doteraz ani neuvodomoval, vdaka za takuto diskusiu
Quote
 
 
+10 #9 oli 2011-03-09 13:48
Som rodic, ucitelka, riaditelka v jednej osobe. Velmi ma zatazuje, a moje kolegyne tiez, ponukanie knih od dilerov. Su s tym starosti a nepaci sa mi doslova drankanie penazi od rodicov tymto sposobom. Konkretne - knihu domov, dosniest peniaze alebo knihu spat. Naozaj, to nie praca ucitela.Mozno sa to niekomu nepaci, ale uz odmietame tento sposob spoluprace.Co sa tyka platenia prac.zositov. Nas stat kasle na bezplatne skolstvo. Kasle na to, ako si skoly zaobstaravaju PZ.Jeden jediny je bezplatny - matematika. Nebojte sa, aj to zrusia.Kazdy rok musime mysliet, uz v marci, co kde objednat. Nie iba v jednom vydavatelstve, kdeze, je ich niekolko. Ako skola sa snazime niektore PZ zaplatit, pretoze viem ze je to obrovska suma, ak by som ziadala vsetko preplatit od rodicov. Sme skola bez ziakov zo soc, znevyhodneneho prostredia, viete koho myslim a naozaj, ak je praca ziakov rychla, kvalitna ,chcem precvicovat, musim mat rozne doplnkove zosity. Nadavam na pojem BEZPLATNE SKOLSTVO - je to blud.
Quote
 
 
+4 #8 eva 2011-03-09 12:24
Ak idú do kina, do divadla alebo majú inú aktivitu, snáď im to nebude platiť škola?! A nesúhlasila by som s potvrdeniami, ktoré vypisujú učitelia za zaplatené peniaze, je to zbytočná práca navyše. Namiesto toho nech sa radšej učiteľ venuje deťom. Mne stačí zápis v ŽK, že podpisom potvrdila prijatie peňazí. A že peniaze idú cez dieťa? No hlavne, že mnohé deti majú so sebou peniaze na sladkosti alebo pokémonov, ale o peniaze v škole sa nemajú zaujímať. Naopak, aj to je výchova k rodine, občianstvu, nech mu je jasné, že všetko niečo stojí a mamina musí tie peniaze najskôr zarobiť. Aj to je zodpovednosť. Jediné, čo mi môže prekážať, je, že chytá mince do ruky, ale tie sa dajú umyť. Deti chodia na plávanie, korčuľovať v rámci školy a za to sme nezaplatili ani euro. Ani korčule sme nemuseli kúpiť, lebo im tam požičali. Možno sa niekomu zdá veľa 30 eur na pol roka za školský klub, ale treba si vypočítať počet dní, koľko to vyjde na deň.
Quote
 
 
+4 #7 eva 2011-03-09 12:20
Prečítala som si príspevky a zrejme sú väčšinou od učiteliek, teda z druhej strany. Ja mám syna prváka, pokúsim sa teda reagovať ako rodič. Školy zrejme dostanú základný balík peňazí, z ktorého môžu kúpiť žiakom učebnice, povinné pracovné zošity a predtlačené zošity. To je, myslím, v poriadku. Ak chceme ako rodičia čosi naviac, beriem to ako samozrejmé, že si zaplatíme. Aj do Rady rodičov, lebo viem, že tie peniaze sú a dobrú vec, všetko ja podchytené, nik by si nedovolil peniaze využiť na čosi inšie, ako si rodičia odhlasujú. Ja viem, že veľa rodičov je v sociálnej núdzi, že je pre nich poplatok 10 eur naraz veľa, učiteľka im to však dovolí splácať po častiach. Až mi jej bolo ľúto, keď nás na rodičovskom prosila, aby sme dodržali termín, lebo potom to zostane na nej.
Quote
 
 
+1 #6 ucitel 2011-03-09 08:51
Myslim si, ze ziadne prikazy, co sa platieb rodicov tyka, nie su prikazmi a su postavene na baze dobrovolnosti. Pracovne zosity si rodicia musia zakupit, ak chcu ulahcit svojim detom pracu. Inac by bolo pre ich deti vzdelavanie narocnejsie. A co sa jazykov tyka, dnesna jazykova literatura je velmi dobre spracovana. Fotenie je uplne dobrovolne, je postavene na riziku fotografa, nikto ich nemoze donutit, aby fotografie zakupili. Knihy domov je podla mojho nazoru vec, ktoru praktizovat netreba.
Quote
 
 
+13 #5 tatiana 2011-03-08 13:16
reagujem na komentár od pisateľa s menom chodec:
už prestaňte urážať učiteľov, že dostávaju nejaké provízie, ak si dieťa kúpi učebnicu. Žiaľ školy nevlastnia učebnice na cudzie jazyky a preto si ich žiaci musia kúpiť. Ak ich učitelia kupujú, tak vo svojom voľnom čase. Skúste si Vy vyzbierať od stredoškoláka po 5€, nosia Vám to tri mesiace, nakoniec to ten učiteľ aby mohol učiť kúpi zo svojho a pol roka sa naťahuje so žiakmi, aby mu to vrátili. Naša skúsenosť je, že žiaci si ich nekúpia,hoci na nich dostali od rodičov peniaze a na hodinách potom nepracujú. Žiaci sai vyhovárajú, že nemajú peniaze, ale denne v bufete nechaju 5€, vo vrecku majú cigarety, denne telefonujú ale na poplatky v škole nemajú. Problém je tiež vyzbierať ZRPŠ. Ale pritom rodičia chcú, aby sa škola o ich deti starala, robila im vyučovanie zaujímavejším, organizovala podujatia a pod. A za čo?
Quote
 
 
+13 #4 marika 2011-03-08 12:29
úžasné...ešte bude štát kupovať deťom úbor na telesnú výchovu, nie!?...alebo farbičky.....súhlasím však, že pracovné zošity a učebnice by mal finančne zabezpečovať štát....fotenie, školské výlety, exkurzie, knihy - nikto nemusí nič kúpiť!!!!! každý je svojprávny.....viem, o čom hovorím - mám dcéru na strednej, každoročne škola ponúka množstvo kurzov, výletov (aj zahraničných), ale na to sme my, rodičia, aby sme po rozhovore s dcérou vybrali aktivitu, ktorá ju baví a zaujíma.....
Quote
 
 
+10 #3 učiteľ 2011-03-08 11:55
Adamko sa u nás používa denne (pohovorte si s učiteľkou,poved zte to najskôr jej, argumentujte, možno nestíha s učivom a toto doplnkové čítanie môže byť aj ako motivácia pre ďalšie čítanie v budúcnosti, deti majú radi Adamka), angličtina sa kupuje ako iné pracovné zošity, dá sa učiť i bez toho - ale chcete kvalitu z roku 1977, tak si dajte dieťa do takej školy, rómske deti si také pracáky nekupujú, nie sme v socializme,za vzdelanie sa naozaj platí! Dealer vám ponúkne knihu za celkom slušnú cenu, kvalitné prevedenie, málokedy šmejd, ak nechcete - povedzte učiteľke,máte právo povedať NIE, rada vám to nedá - aspoň sa nebude s vami zaťažovať, foto je nepovinné - riziko pre fotografa - tiež nemusíte kúpiť. Nik Vám nedrží nôž pod krkom. Aj dealeri sú ľudia, riad. školy veľmi precízne vyberá koho vpustí a koho nie, provízia sa používa všade inak - u nás sme kúpili raz laminovačku.
Quote
 
 
-2 #2 chodec 2011-03-03 19:29
no tak tento rok sme veru kupovali ucebnicu anglictiny aj casopis adamko, ktory myslim este ani raz nepouzili na hodine, hoci to mal byt dovod, ze si ho vsetci mali kupit a deti ho maju nosit do skoly. najviac mi vsak vadia rozni dileri, ktori zrejme proviziu davaju ucitelom. fotky: neobjednali sme si ich, o cene nas nikto vopred neinformoval, nasli sme len oznam v ziackej, ze zajtra sa idu ziaci fotit. ked ich po dietati poslali, vratili sme ich naspat, stali viac ako 10€. viackrat poslali po dietati domov knizky od dilerov, ktore boli dost nizkej kvality, vratili sme ich. myslim, ze toto v statnej skole nema miesto. deti tam vodime preto, aby sa ucili, nie aby sa cez ne snazili prizivovat rozne firmy predrazenymi fotkami, knizkami a podobne.
Quote
 
 
+1 #1 peto 2011-03-03 17:31
no neviem,
studoval dom davnejsie
Quote
 

Pridat komentár

Komentare musia splnat pravne predpisy Slovenskej republiky a prevadkovatel nezodpovedá za ich obsah.


Bezpecnostná kód
Aktualizovat